Перший «Оскар», «Сталкер» та успіх на Олімпіаді: десять здобутків України у 2024 році
2024 рік став для України ще одним роком випробувань, але поряд із цим українці не раз доводили світові свою наполегливість і талант.
Наші спортсмени підкорювали олімпійські п'єдестали, митці завойовували визнання на міжнародних фестивалях, а держава робила впевнені кроки до інтеграції у європейську спільноту. Перемоги України у 2024 році стали символом незламності та джерелом натхнення для мільйонів людей у всьому світі. А найголовніша перемога – Україна зберегла незалежність, сформована коаліція країн – партнерів допомогла вистояти на фронті та зберегти фінансову стабільність в економіці.
Район.Життя пропонує разом пригадати наші найяскравіші досягнення року, що минає.
1. Перший український «Оскар»
Уперше за всю історію України стрічка «20 днів у Маріуполі» українського режисера Мстислава Чернова отримала премію «Оскар» в категорії «Найкращий документальний фільм».
Церемонія нагородження пройшла в ніч з 10 на 11 березня в Лос-Анджелесі.
Читати також: Український фільм «20 днів у Маріуполі» отримав Оскар
«Це перший «Оскар» в українській історії, і я пишаюся, але, напевне, я буду першим режисером на цій сцені, який скаже: «Я хотів би, щоб я ніколи не зробив цього фільму», – сказав Мстислав Чернов зі сцени під час нагородження.
Також український фільм згодом здобув дві нагороди на премії Grierson: The British Documentary Awards.
2. Прогрес у вступі до Європейського Союзу
2024 рік став роком конкретного прогресу на шляху до членства в Європейському Союзі.
Україна досягла значного прогресу в реформуванні законодавства, зокрема щодо захисту прав національних меншин, що було позитивно оцінено Європейською комісією.
У червні цього року Єврокомісія надала позитивну оцінку євроінтеграційного прогресу України та підтримала початок переговорів про вступ до ЄС.
«Україна виконала усі необхідні кроки для початку переговорів про вступ до ЄС», – повідомила глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Читати також: Єврокомісія підтримує початок переговорів щодо вступу України в ЄС, – Шмигаль
Нагадаємо, Україна подала заявку на вступ до Євросоюзу в лютому 2022-го, коли почалася повномасштабна війна. 23 червня 2022 Україна отримала статус кандидатки в члени Євросоюзу.
Київ отримав від Брюсселя список необхідних для подальшої євроінтеграції семи реформ. 8 листопада 2023 Єврокомісія рекомендувала почати процес переговорів про вступ України до ЄС.
25 червня під час виступу на першій міжурядовій конференції щодо початку переговорів про членство України в ЄС у Люксембурзі прем'єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що Україна зробить усе можливе, аби завершити процес набуття повноправного членства у ЄС.
3. Третє місце України на «Євробаченні»
Представниці України Jerry Heil та alyona alyona посіли третє місце із піснею «Teresa & Maria».
Україна отримала 146 балів від журі, з яких дві дванадцятки від Чехії та Молдови, та 307 балів від глядачів.
Україна на «Євробаченні-2024» неодноразово закликала до миру в країні – це й слова звернення після виступу українських виконавиць, і футболки на підтримку захисників Азовсталі.
Читати також: Казус переможця, футболки української делегації та зіркові виступи: як пройшов фінал Євробачення
4. Світовий рекорд та олімпійське золото Ярослави Магучіх
7 липня цього року українська легкоатлетка, уродженка Дніпра Ярослава Магучіх перемогла на етапі легкоатлетичної Діамантової ліги у Парижі у стрибках у висоту та встановила новий світовий рекорд.
Магучіх стала єдиною, хто взяв переможну висоту 2,03 м у цьому секторі. Далі українка штурмувала позначку особистого рекорду – 2,07 м, підкоривши її з другої спроби.
На цьому вона не зупинилася і з першої спроби встановила новий світовий рекорд – 2,10 м.
Читати також: Ярослава Магучіх установила новий світовий рекорд
У серпні Ярослава Магучіх стала новою олімпійською чемпіонкою зі стрибків у висоту — посіла перше місце у фіналі Парижа-2024, а «бронзу» виборола інша легкоатлетка збірної України Ірина Геращенко.
У підсумку Ярославу Магучіх визнали найкращою легкоатлеткою 2024 року.
5. Золота медаль українських шаблісток Олімпійських іграх та успіх Харлан
Українська жіноча команда шаблісток у складі Ольги Харлан, Аліни Комащук, Олени Кравацької та Юлії Бакастової вибороли ЗОЛОТУ медаль Олімпійських ігор.
Ольги Харлан – уродженка Миколаєва, Олена Кравацька представляє Одещину, Аліни Комащук, яка народилася в Нетішині Хмельницької області, теж змагається за Одещину, а Юлія Бакастова – киянка.
Читати також: Ольга Харлан, Аліна Комащук, Олена Кравацька та Юлія Бакастова вибороли золото Олімпійських ігор
Також Ольга Харлан у Парижі здобула «бронзу», яка стала першою медаллю України на Олімпіаді-2024.
У підсумку уродженка Миколаєва стала найтитулованішою українською спортсменкою в історії Олімпійських ігор.
Харлан п'ять разів брала участь в Олімпійських іграх, де завоювала шість нагород: двічі виборювала золото – у Парижі 2024 та в Пекіні 2008 року. Срібло в Ольги за підсумками Олімпіади-2016 в Ріо. А бронзу шаблістка завойовувала в Лондоні (2012), Ріо (2016) та знову в Парижі (2024).
У кінці цього року вона посіла друге місце Рейтингу-2024 найкращих спортсменів України. Перше місце віддали Ярославі Магучіх. Попри це Харлан присудили титул «Найвидатніша за усі часи».
6. Участь України в Олімпійських іграх
Українські спортсмени вибороли 12 медалей на Олімпіаді в Парижі.
На Олімпійських іграх-2024 у Парижі збірна України здобула 12 медалей, а саме:
- три золотих (збірна України з фехтування на шаблях, Ярослава Магучіх, Олександр Хижняк),
- п'ять срібних (Ілля Ковтун, Сергій Куліш, Парвіз Насібов, Ірина Коляденко, Людмила Лузан – Анастасія Рибачок) і
- чотири бронзових (Ольга Харлан, Ірина Геращенко, Михайло Кохан, Жан Беленюк) нагороди.
Загалом Україна посіла 22 місце у медальному заліку паризьких Ігор, продемонструвавши найкращий результат за останні 12 років.
7. Успіх українських паралімпійців
Тріумф українських паралімпійців у Парижі безперечний: 140 спортсменів привезли додому не тільки 82 нагороди (зокрема 40 у плаванні), а й сьоме місце в світі у медальному заліку, а якщо рахувати суто за кількістю медалей, то п'яте.
Дуже вразила (навіть більше ніж кількість нагород!) різкість паралімпійців в проукраїнських жестах. На Олімпіаді їх також не бракувало, але на Паралімпіаді ця «антируска» щирість аж зашкалювала. Як же корчило поребрик, коли його змушували слухати наш гімн і відмовляли у спільних фото на п'єдесталі!
Читати також: «Хотілося плюнути їм у морду»: Україна перемогла у Парижі і зневажила росіян
8. «Дія» – у списку найкращих винаходів за послугу з онлайн-одруження
Портал цифрових послуг «Дія» потрапив до переліку найкращих винаходів 2024 року за версією американського видання Time завдяки запущеній цього року функції «Шлюб онлайн».
Україна стала першою країною, якій вдалося запустити комплексну послугу, що замикає весь цикл одруження онлайн – від пропозиції та церемонії в Дії до підпису актового запису й доставлення свідоцтва про шлюб.
Послуга запрацювала на початку вересня. Через застосунок один з партнерів може зробити пропозицію іншому. На відповідь надається 14 днів.
Щороку TIME обирає 200 винаходів, які змінюють світ. Дія потрапила до TIME Best Inventions 2024 у категорії Застосунки та програмне забезпечення. Раніше цю нагороду отримували OpenAI GPT-4, Zoom, Duolingo.
9. Популярність «Сталкера»
У кінці листопада український розробник комп’ютерних ігор GSC Game World випустив нову серію відеогри «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля». Команда присвятила цю гру військовим, які боронять Україну на фронті та тим, кого забрала ця війна.
Але ще до офіційного релізу вона стала світовим хітом – за кількістю завантажень на платформі Steam гра не тільки очолила глобальні топи, але й перевершила популярну Counter-Strike 2, яка є безплатною.
Користувачі соцмереж вважають, що такий успіх S.T.A.L.K.E.R. 2 має величезне значення для культурного впливу України, не поступаючись перемозі на «Євробаченні» чи отриманню Оскара за фільм «20 днів у Маріуполі».
Читати також: Українська комп’ютерна гра S.T.A.L.K.E.R. 2 – на першому місці за кількістю завантажень на платформі Steam
10. Світове чемпіонство Усика
У грудні в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді відбувся матч-реванш, в якому український боксер Олександр Усик вдруге переміг британця Тайсона Ф'юрі.
Після перемоги він став абсолютним чемпіоном світу в суперважкій вазі.
Читати також: Усик виграв у Ф'юрі бій-реванш і зберіг звання абсолютного чемпіона світу з боксу
Усик здобув 23-ту перемогу поспіль у професійній кар'єрі, з яких – 12 нокаутів.
Нагадаємо, олімпійський чемпіон-2012 Олександр Усик став абсолютним чемпіоном світу у травні 2024 року, вигравши у Тайсона Ф'юрі розділеним рішенням суддів.
Повторний бій Усика проти Ф'юрі став значущою подією не тільки для світу боксу, а й для української історії. Виставка шаблі гетьмана Івана Мазепи нагадала про боротьбу за свободу України, яка триває століттями. Усик використав історичний артефакт, щоб підкреслити свій тріумф та важливість культурної спадщини.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром