«Авантюра» зі щасливим фінішем: українські ветерани з ампутаціями блискуче зіграли в чемпіонаті Польщі

06 Листопада 2024, 10:01
Фото, надане ФК "Покрова" 943
Фото, надане ФК "Покрова"

Перша українська футбольна команда Pokrova Lviv AMP, до якої входять ветерани російсько-української війни з ампутаціями, провела перший сезон у польському чемпіонаті. У заключному турі у Варшаві українці перемогли команду з Ряшева Stal з рахунком 1:0, а згодом здолали «Легію» 3:1.

Гол Анатолія Медведюка у ворота «Легії» точно претендуватиме на статус найкращого голу чемпіонату – він забив з власної половини поля.

Українці зіграли проти семи польських команд, в складі яких численні гравці збірних своїх країн з Європи та світу.

«Чемпіонат Польщі АМР Екстракляса (Amputee football - футбол для осіб з ампутацією) – другий за силою у Європі», – розповів для «Спорту на Районі» менеджер команди Богдан Мельник.

Pokrova Lviv AMP рік тому заснували отці Салезіяни – згромадження УГКЦ. Мельник буквально ходив від шпиталю до реабілітаційного центру, щоб зібрати гравців.

У складі «Покрови» переважно ветерани війни, які втратили кінцівки на полі бою. Гравці з інших країн у польському чемпіонаті переважно отримали ампутації через вроджені вади, ДТП чи після онкології.

Екстракляса добре організована. Кожен суперник грав між собою чотири рази упродовж семи турів в різних містах Польщі. Під час турів команди мешкають в одному готелі. Медійна складова на найвищому рівні. Президентом Європейської асоціації з АМП-футболу є поляк, а українець Дмитро Камека тренує збірну Польщу.

Саме Дмитро й навчив українців азам гри: показував онлайн, як правильно ходити і бігати на милицях, бити по воротах. До слова, влучання м'яча у милицю вважається порушенням правил – як у традиційному футболі гра рукою.

«Зі спортивної точки зору заявитися на цей чемпіонат було авантюрою. Бо 12 вересня 2023 року ми провели перше тренування, а вже у жовтні я почав переговори з поляками про участь у їхньому чемпіонаті. В середині грудня нас офіційно запросили до участі в Екстраклясі з АМП-футболу», – каже Богдан.

На початку польські суперники вважали, що українці – новачки, тому будуть безпросвітними аутсайдерами. Але «Покрова» швидко змінила про себе думку. До того ж українці відповідально віднеслися до участі в Екстраклясі, адже мали навчений персонал, медиків. Адже у гравців свіжі травми - ампутації. Тому треба мати дуже кваліфікований персонал. Поляки помітили, як ми працюємо, поводимося, як працюють тренери...

Мельник каже, для ветеранів війни це не лише фізична активність, а й психологічна реабілітація. Крім футболу, кажуть самі гравці, їхнє завдання нагадувати світові, що війна триває і Україні далі потрібна допомога партнерів, щоб перемогти ворога.

«Хлопці дуже хочуть перемагати – так, як вони це робили на війні. Змагання допомогли українцям у Польщі. Ви б бачили, з якими емоціями вони зустрічали наших футболістів – колишніх бійців на стадіонах у Польщі!» – розповідає Мельник.

Єдина проблема: дотепер немає сформованого єдиного механізму виїзду усієї команди за кордон. Вимоги до виїзду для військових змінилися. Важко виїжджати і цивільним. Розуміння того, що «Покрова» – серйозна команда, а не забавка – поки немає.

«Попри те, що у медіа в 2024 році постійно писали про напружені відносин між нашими країнами, ми того не відчули. Натомість усі дякували нам за участь, за гру і за силу духу. Просто захоплення нами відчувалося», – розповів Богдан Мельник «Спорту на Районі».

Фото, надане ФК
Фото, надане ФК "Покрова"

Що далі?

«Інколи здається, у Європі ми більш відомі, ніж вдома», – жартує Мельник. Але футбол для людей з ампутаціями розвивається в Україні дуже стрімко.

8-10 листопада у Києві відбудеться перший збір команд під егідою УАФ. Відбудеться навчання тренерів з футболу для гравців з ампутаціями.

УАФ запускає окремий проєкт з АМП-футболу. Зараз є чотири команди, тому наступного року ми точно проведемо чемпіонат. Має з’явитися ще декілька команд. Жіноча збірна України зараз відправилася на чемпіонат світу у Колумбію. Щодо «Покрови», то ми розглядаємо створення жіночої команди, а чоловіча, ймовірно, матиме два склади.

Коментар
08/12/2024 Субота
07.12.2024
06.12.2024