Тренер батька не замінить, але теж може подати приклад: розмова з керівником Волинської федерації бойового гопака

02 Липня 2024, 15:50
Олександр Бойко з вихованцями на Говерлі 2423
Олександр Бойко з вихованцями на Говерлі

Матері й батьки вихованців школи бойового гопака «Шаблезуб» високо цінують роботу тренера Олександра Бойка.

Він також є керівником Волинської федерації з бойового гопака.

Про значення чоловіка у вихованні дітей, приклад та наставництво Олександр розповів виданню Район.Життя.

Батько дає і приклад, і підтримку

«Роль чоловіка у вихованні є багатогранною та значущою. Він не тільки надає приклад для наслідування, але й формує моральні цінності, забезпечує емоційну підтримку, фізичне виховання та розвиток навичок. Його вплив є ключовим у формуванні гармонійної, відповідальної та успішної особистості у дітей», – вважає тренер. 

За словами керівника Волинської федерації, традиційне виховання від батька поєднує в собі кілька важливих аспектів: від безпеки та емоційної підтримки до фізичного виховання та розвитку навичок. 

Тренер наголосив, що головний чоловік в житті дитини – це, звісно, батько. Однак бачити додаткові приклади для дитини теж дуже корисно, адже дитина самостійно знайде собі орієнтири. І це може бути як персонаж з мультика, так і вчитель. 

Український козак як взірець

Хорошим взірцем може виступати український козак з минулого, в якому зібрані найкращі якості та характеристики. Саме це першочергово й дають заняття бойовим гопаком – рівняння на козаків.

«Діти знають не від тренерів, а з мультиків, з фільмів, з історії, з книжок, від батьків – що козак крутий, козак класний. А ми вже пояснюємо, що козак крутий не просто так, а тому, що він дисциплінований, ходить на тренування, допомагає своєму другові, поступається бабусі в транспорті, допомагає котика з дерева зняти і таке інше. Не тому, що він великий і сильний, а тому, що він правильно вчиняє», – пояснив пан Олександр.

Тренер поряд, коли тато далеко

Матері й батьки вихованців школи бойового гопака «Шаблезуб» високо цінують роботу Олександра. Наголошують, що в умовах війни не кожна дитина має можливість розділити щоденні свої успіхи та невдачі з батьком через різні обставини. Зокрема, багато чоловіків служать у війську, тож їхні діти звертаються до тренера, як до старшого друга.

Син Тетяни з Луцька цього року закінчив дев’ятий клас, тож хлопець має кількарічний досвід в бойовому гопаку. Тетяна поділилась своїми враженнями від занять з тренером, підкреслила, що поки чоловік на війні з Росією, саме в секції хлопець знаходить підтримку та мотивацію.

«Мій син, поки наш тато на війні, дуже прислухається до думки вчителя Саші. Він для мого сина опора та підтримка, я впевнена що тренер Сашко, незважаючи на свій молодий вік, є гідним тренером та файним психологом для наших діток. Він вміє мотивувати і завзято тренувати як хлопців, так і дівчат», – поділилась жінка.

Бойовий гопак на Волині

Волинська федерація під керівництвом Олександра Бойко наразі працює в шести містах. Приблизно 400 дітей вивчають бойовий гопак у Луцьку, у Володимирі, в Устилузі, в Ковелі, в Нововолинську та в Любомлі. Обласні турніри й змагання збирають до 150 дітей в різних категоріях від 5 до 17 років.

«Працюємо над тим, щоби забезпечити можливість займатися українським національним бойовим мистецтвом у всіх містах Волинської області», – поділився планами керівник обласної федерації.

Сам Олександр почав займатись бойовим гопаком на теренах Львівщини у юному віці. Згодом, пройшовши багаторічний досвід тренувань, став Чемпіоном України та отримав сертифікат, який дав право бути тренером. Задля того, щоб тренувати дітей у Волинській області, переїхав з Львівщини до Луцька. Працюючи на Волині, наставник проводить тренування для сотень дітей щороку. Окрім того, особисто виховав та навчив чотирьох тренерів з бойового гопака, які тренують молодші покоління козаків.

Олександр Бойко
Олександр Бойко

Козацтво з давніх часів до сьогодення

«Традиційне козацьке виховання треба дуже обережно інтегровувати в сучасні реалії, адже козаки раніше виховувались в набагато жорстокіших умовах. Дітей виховували, як воїнів, які в 18-річному віці вже йшли воювати. На сьогоднішній час соціум змінився, дитину треба виховувати правильно і ми це розуміємо», – пояснив наставник.

Козацтво завжди було засноване на братерстві та взаємодопомозі. Тож у вихованні козаків і козачок у Волинській федерації бойового гопака роблять упор на найголовнішому: подають приклад здорового способу життя, вихованості, поваги до старших, негативного ставлення до алкоголю, стимулюють фізичний розвиток, старанність на уроках в школі. Прививають цінування української історичної та культурної спадщини та дають орієнтир на українського козака, як на якісний та крутий приклад. 

«Діти в наших секціях знають і чують, що козаки були найсильніші воїни в світі. Козак міг підняти коня, перейти річку з конем на плечах, козаки перші стріляли з ручних гармат – в такому вигляді подачі інформації діти захоплюються козаками і хочуть у всьому бути на них схожими», – розказав тренер.

Війна не має заважати вихованню дітей

Син Ольги займається перший рік в молодшій групі в луцькому осередку «Шаблезуба», але вона вже відмічає користь у вихованні свого 7-річного сина:

«На жаль, в наш час на плечі батьків випала нелегка доля та зовсім нові для багатьох обставини. Війна впливає на стан сім'ї та виховання дітей. Для наших хлопчиків та дівчаток допомогою є тренер бойового гопака Олександр Бойко. 

Олександр має внутрішній закал, впевненість в своїх діях, розумне ставлення до своїх вихованців. Він проводить багато позатренувальної роботи по дозвіллю та активному відпочинку гопаківців. Мій син та інші діти в секції поважають та цінують тренерів, прислухаються до їхніх порад, з задоволенням проводять час в спільних поїздках», – розказала Ольга.

Гопаківець з мамою
Гопаківець з мамою

Олександра – мама ще одного гопаківця з молодшої групи, який посів призові місця в обласних та всеукраїнських змаганнях у перший рік занять, також відмічає високі якості тренера.

«Часто, особливо чим старші стають діти, навіть коли батьки поруч, не все довіряють батькам і тоді важливо, щоб поряд був хтось, хто правильно направить дитину. Саша має гарні лідерські задатки, щоб повести за собою дітей, зацікавити, направити. А оскільки діти не завжди обирають батьків, як приклад для наслідування, то важливо, щоб в оточенні була гідна людина», – сказала Олександра.

Олександр Бойко
Олександр Бойко

Не тільки тренування

Волинські козаки не тільки тренуються, співають Гімн та моляться перед тренуваннями, а ще й проводять вихідні разом: підкорюють Говерлу, відвідують аквапарки та бані, їздять на козацьке таборування в мальовничі Карпати. 

Керівник школи бойового гопака також навів кілька способів, як тренер може допомогти у вихованні: демонстрація моральних якостей, фізичне виховання, навчання дисципліни, розвиток командного духу, навчання традиціям та особистий приклад. 

«Тренер може відігравати важливу роль у вихованні дітей, доповнюючи батьківський приклад. Завдяки своїм діям, поведінці та цінностям, він може допомогти дітям стати морально та фізично розвиненими особистостями, продовжуючи традиції козацтва в сучасному світі», – пояснив Олександр.

Бути прикладом для дитини, але не заміною батьку

Олександр впевнений – тренер має постійно розвиватись, аби бути прикладом для своїх вихованців. Однак, на думку тренера, повноцінно замінити батьківське виховання тренуваннями неможливо.

«Тренер не замінює батька, тренер доповнює і додає можливостей для покращення розвитку дитини. Не створює, а саме додає, допомагаючи основній ліній батьківського виховання. Тобто, бере на себе додаткові можливості, наприклад: фізичний напрямок, напрямок національно-патріотичного виховання, дисципліни та інші напрямки, які паралельно відточуються на тренуванні. Тож тренер суто не створює обставини виховання, він лише підтримує ті обставини, які створюють батьки своїм дітям», – зауважив вчитель.

Сам керівник школи бойового гопака відмічає свого власного батька, як важливу та цінну людину в своєму житті:

«З нагоди Дня батька хочу виразити велику подяку всім татам, які в це свято, як і в інші дні, захищають суверенітет нашої держави у лавах Збройних сил України. В тому числі своєму батьку, який є учасником бойових дій та військовослужбовцем», – додав Олександр Бойко.

Коментар
13/07/2024 П'ятниця
12.07.2024