Найстаршій пацієнтці – 84 роки: як на Волині працює мобільна гінекологічна бригада

16 Вересня 2023, 18:00
Мобільна гінекологічна бригада UNFPA працює на Волині вже рік Партнерський матеріал 2641
Мобільна гінекологічна бригада UNFPA працює на Волині вже рік

Щоб полегшити доступ до медичної допомоги мешканкам віддалених населених пунктів: місцевим жителькам, переселенкам, жінкам з інвалідністю, а також тим, хто постраждав від гендерно зумовленого чи та сексуального насильства, по всій Україні працюють мобільні гінекологічні бригади UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення.

Зокрема, на Волині така бригада функціонує вже майже рік. Вона почала свою роботу у жовтні 2022 року на базі Волинського обласного територіального медичного об'єднання захисту материнства і дитинства за ініціативи UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні, у співпраці з благодійним фондом «Інститут розвитку сім’ї та дитини». 

Працівники бригади здійснюють безоплатні гінекологічні огляди та консультації жінок у громадах області.

Кореспондентка Район.Життя поїхала на виїзд разом із мобільною бригадою, щоб дізнатися, як жителькам Волині та тимчасово переміщеним жінкам отримати таку допомогу.

Читати також: На Волині працює мобільна гінекологічна бригада: як до неї звернутися

За рік огляд пройшли майже три тисячі волинянок

На сьогодні мобільні гінекологічні бригади UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, працюють уже у 22 областях України, Волинь – одна із них.

Як розповіла завідувачка обласного центру планування сім’ї, що діє у Волинському обласному перинатальному центрі, Наталія Ткачук, цього року фахівці мобільної бригади вже прийняли та оглянули майже три тисячі волинянок.

У середньому щомісяця відбувається по 18 виїздів – кожного дня, окрім суботи та неділі. Залежно від кількості жителів у громаді, бувають і по два виїзди в один населений пункт. 

Жінки мають можливість пройти огляд гінеколога, зробити кольпоскопію, забір мазків на цитологію, флору, пройти огляд молочних залоз, УЗД органів малого таза, обстеження на глюкозу. Також, за бажанням, можна зробити експрес-тест на ВІЛ/СНІД, гепатит В. І все це – абсолютно безоплатно, не виїжджаючи за межі свого населеного пункту.

«Далі йде комунікація за результатами аналізів: якщо виявляємо патологію –  повідомляємо пацієнтці. Таким чином вона має можливість одразу приїхати до Луцька на дообстеження, – розповідає Наталія Ткачук. 

Наталія Ткачук (посередині) з працівниками мобільної гінекологічної бригади UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення
Наталія Ткачук (посередині) з працівниками мобільної гінекологічної бригади UNFPA, Фонд ООН у галузі народонаселення

Найстаршій пацієнтці – 84 роки

Бригада складає попередній графік виїздів на місяць у певний район. Ця інформація розміщується онлайн за посиланням. Обласне управління охорони здоров'я передає графік амбулаторіям, а вони інформують місцевих жінок про приїзд бригади. Але спрогнозувати кількість пацієнток, яка прийде на прийом у певному населеному пункті, лікарі не можуть.

Лікарка-акушерка-гінекологиня Мирослава Зіберт, яка цього разу працює на виїзді, помітила тенденцію, що чим більш віддалений район відвідує бригада – тим більша кількість жінок приходить на огляд.

«Ми починали із Камінь-Каширського, Любешівського, Маневицького районів. Там могло бути в день понад 40 пацієнток. Жінки до 7 вечора сиділи. Та сусідка, яка була вранці, вже до вечора приводила трьох подруг», – розповідає вона.

Окрім того, у віддалених районах знаходять і більшу кількість запущених патологій. Це можуть бути опущення, порушення циклу, кровотечі, фіброаденоми. 

Лікарка-акушерка-гінекологиня Мирослава Зіберт
Лікарка-акушерка-гінекологиня Мирослава Зіберт

Лікар УЗД Іван Гайовий
Лікар УЗД Іван Гайовий

Медики розповідають, що найчастіше на огляд приходять жінки у менопаузі. Найстаршій пацієнтці було 84 роки.

 

Ситуацію ускладнили два роки пандемії ковіду, а тепер – повномасштабна війна й відсутність чоловіків, коли все господарство залишається на жінці, а стресова ситуація здоров’я не додає.

«Наразі ми ще не об’їздили всі райони Волині, але там, де були, вже запитують, коли приїдемо знову. Тому що ті пацієнтки, які прийшли, – побачили, наскільки це якісна послуга, наскільки зручна. Спочатку навіть не вірили, що все безоплатно, а тепер по селах інформація розходиться сарафанним радіо», – кажуть лікарі.

За потреби, жінкам роздають безоплатні презервативи
За потреби, жінкам роздають безоплатні презервативи

Можуть робити огляди хоч на галявині в лісі

Цього разу мобільна бригада вирушила на Турійщину – у Луківську громаду.

Разом із гінекологинею Мирославою Зіберт огляди проводить лікар-акушер-гінеколог, лікар ультразвукової функціональної діагностики Іван Гайовий та акушерка перинатального центру Валентина Чипинюк.

Медики жартують, що вони справді мобільні – можуть робити огляди хоч на галявині в лісі.

«У нас є все, щоб оглянути жінок. Що нам потрібно – це навіть не розетки, бо взимку було таке, що й без світла працювали. Нам потрібна тільки пацієнтка. Решту процесу ми настільки за цей час налагодили, що зробимо все у будь-яких умовах – проводили огляди і в клубах, і в школах», – пригадує  Валентина Чипинюк.

Але амбулаторія в Лукові приємно дивує – нову будівлю тут звели декілька років тому.

Амбулаторія в Лукові
Амбулаторія в Лукові

Щоправда, згадують жінки у черзі, у старій поліклініці працювали невропатолог, окуліст, гінеколог і навіть хірург, а зараз, після реорганізації, залишився лише педіатр і два сімейних лікарі. 

Завідувачка амбулаторії Вікторія Яценюк раніше була хірургинею, а зараз довелося перевчитися на сімейну лікарку.

Каже, жінки, які проживають у селі, на жаль, зазвичай не дуже дбають про своє здоров’я.

«Молодь більше ходить до гінекологів, а от для старших людей –  це проблематично. Бо ж треба їхати у Ковель чи Турійськ. А там черги, там треба лікаря вибрати. Зараз теж менше людей, бо літо, городи. І взагалі сільські жінки – вони ж не їдуть, поки не буде щось боліти. Навіть якщо немає місячних – думають, що, менше розтрат буде», – переконана Вікторія Яценюк.

Завідувачка амбулаторії Вікторія Яценюк
Завідувачка амбулаторії Вікторія Яценюк

Уся допомога в гінекологічному кабінеті безбарʼєрного доступу безоплатна

Єлизавета Шокало прийшла в амбулаторію з дитиною до іншого лікаря. Але, коли дізналася про можливість безоплатного огляду у гінеколога, вирішила нею скористатися.

Жінка – вимушена переселенка з Херсонщини. У Лукові проживає лише місяць, до цього жила у Польщі. Каже, там потрапити до лікаря – то цілий квест.

«У Польщі в мене не було можливості піти до гінеколога – якщо це не якийсь критичний випадок, то там прийом лише за записом, а черга величезна, на кілька місяців вперед. Тому вирішила скористатися можливістю у Лукові. Це дуже добре для нас, бо є така проблема, що багато українських жінок халатно ставляться до свого здоров'я і поїхати кудись, щоб перевіритися, тим паче в селі, – це складно», – каже вона і заохочує інших жінок проходити гінекологічні огляди хоча б раз на рік.

Єлизаветі Шокало роблять УЗД
Єлизаветі Шокало роблять УЗД

39-річна жителька Лукова Тетяна Максимук сама працює лікаркою, тож проходить медогляд кожного року у Ковелі. Але теж вирішила скористатися послугами луцьких колег.

Окрім ультразвукової діагностики органів малого таза, вона також зробила УЗД щитовидки та здала експрес-тест на ВІЛ/ СНІД і гепатит.

 «Я кожного року проходжу медогляд, була у гінеколога в Ковелі, але там сказали один діагноз, а тут – інший, серйозніший. Дали направлення на дообстеження. Дуже добре, що ця бригада приїхала, тим більше все безоплатно, навіть гінекологічний набір не потрібно було купувати», – поділилася враженнями Тетяна.

Тетяна Максимук здає аналізи
Тетяна Максимук здає аналізи

Тетяні роблять УЗД щитоподібної залози
Тетяні роблять УЗД щитоподібної залози

Результати виїзду мобільної бригади

Луківська громада – доволі велика, сюди входить: Соминська, Миляновичівська, Новосілківська сільські ради та Луківська селищна рада. 

Тому мобільна бригада запланувала сюди ще один виїзд.

Але за один день медикам вже вдалося оглянути 30 жінок. Серед них виявили три поліпи цервікального каналу, дві гіперплазії, два опущення і кісту яєчника.

Мирослава Зіберт за роботою
Мирослава Зіберт за роботою

Жінкам, у яких виявили гінекологічні проблеми, дали електронне направлення на подальше дообстеження, за яким можна поїхати у будь-яке гінекологічне відділення. 

«Ми – первинна ланка. Наше завдання – взяти мазки, зробити обстеження і направити далі, за потреби. В основному пацієнтки були в менопаузі, і це дуже добре, бо ця категорія жінок дуже рідко кудись звертається, а патології тут виникають часто – рак ендометрію, яєчників, молочних залоз. Їх підступність у тому, що, переважно, на ранніх стадіях вони особливо не турбують», – запевняє Мирослава Зіберт.

Каже, майже всі жінки приходили із власними гінекологічними наборами, і дуже дивувалися, що на огляді їх давали безоплатно. 

«Далі все залежить від самих жінок. Це великий бонус для людей, треба, щоб вони навчилися його використовувати. Але ми свою роботу зробили», – кажуть у медичній бригаді.

Мобільна гінекологічна бригада UNFPA у Лукові
Мобільна гінекологічна бригада UNFPA у Лукові

Акушерка перинатального центру Валентина Чипинюк
Акушерка перинатального центру Валентина Чипинюк

Виїзд мобільної бригади відбувається за графіком, що розпланований на місяць вперед. Ознайомитися з ним можна за посиланням.

Щоб дізнатись про роботу лікарів у вашому населеному пункті, можна також зателефонувати на гарячу лінію за номером 3033. Лінія працює щодня з 9:00 до 18:00, дзвінки з мобільних операторів та міських номерів по Україні безоплатні. Крім того, корисну та необхідну інформацію можна знайти на сайті лінії підтримки з питань жіночого здоров’я. 

Нагадаємо, що на Волині також працюють гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу. Вони знаходяться у Ковелі, Володимирі, Нововолинську та Камінь-Каширську.

Читати також: Анонімно та безплатно: де на Волині працюють гінекологічні кабінети безбар’єрного доступу

***

Мобільні гінекологічні бригади та гінекологічні кабінети безбарʼєрного доступу працюють у рамках заходів гуманітарного реагування UNFPA, Фонду ООН у галузі народонаселення, за фінансової підтримки Європейського союзу (ЕСНО), Міністерства закордонних справ Данії, Канади, Франції та Республіки Корея.

 

 

Коментар
13/06/2024 Четвер
13.06.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром