В Україні розробляють комплексну систему надання допомоги постраждалим від СНПК

06 Лютого 2025, 15:23
В Україні розробляють комплексну систему надання допомоги постраждалим від СНПК 305
В Україні розробляють комплексну систему надання допомоги постраждалим від СНПК

Сексуальне насильство під час збройних конфліктів (СНПК) є однією з найстрашніших форм порушення прав людини. 

Про це йдеться на сайті Міністерства соціальної політики України.

За даними Нацсоцслужби, за 12 місяців 2024 року 365 осіб звернулося за допомогою з приводу вчинення СНПК, з них 60% жінок, в межах Пілотного проекту з надання Невідкладних Проміжних Репарацій звернулось 630 осіб (40% жінок). 

У листопаді 2024 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про статус осіб, постраждалих від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією Російської Федерації проти України, та невідкладні проміжні репарації». Документ визначає правовий статус таких потерпілих та членів сімей померлих осіб, які постраждали від СНПК. Закон набуде чинності 18 червня 2025 року.

Для того, щоб Закон працював коректно та покривав інтереси всіх постраждалих осіб, наразі необхідно напрацювати відповідні підзаконні акти. Міністерство соціальної політики утворило робочу групу з числа експертів з різних органів виконавчої влади, громадських та міжнародних організацій.

Робоча група, 5 лютого 2025 року, провела стратегічну сесію, під час якої вдалося напрацювати: 

  • дорожню карту для постраждалого чи постраждалої, за якою людина проходить весь шлях отримання допомоги; 
  • механізм звернення; 
  • послідовність дій для отримання репарацій та повного пакету реабілітації. 

«До робочої групи увійшли кращі фахівці за напрямками, і ми маємо зробити все можливе, щоб від Закону якнайшвидше перейти до реальної допомоги людям в громадах. Кожен, хто постраждав від дій агресора має отримати комплексну допомогу та право на відновлення справедливості», – зазначила заступниця міністра соціальної політики Уляна Токарєва

Людина, яка постраждала від сексуального насильства, пов’язаного зі збройною агресією РФ проти України, має право на отримання невідкладних проміжних репарацій, які охоплюють:

  • право на невідкладну грошову допомогу;
  • право на безоплатне проходження реабілітації незалежно від місця проживання та залежно від потреб для відновлення фізичного та психологічного стану і соціальних функцій;
  • право на отримання інформації про свої права та можливості їхньої реалізації.

Постраждалим від сексуального насильства на війні гарантується право на повагу до честі, гідності та гуманне ставлення, відновлення порушених прав, безоплатні соціальні послуги та юридичну допомогу, отримання тимчасового притулку.

Виплати в межах проєкту, спрямованого на проміжні репарації постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з війною, отримали понад 300 українців. Розмір виплати для постраждалих від сексуального насильства внаслідок війни становитиме 3 тисячі євро. 

 

Коментар
20/03/2025 Четвер
20.03.2025
19.03.2025