«Я почуваю себе на своєму місці»: історія про першу дівчину в Україні, що керує пожежними роботами та дронами
Софія Савчук – одна з членів команди українських вогнеборців, що тестує нові стандарти для рятувальних служб.
Про це пише «Українська Правда.Життя».
Коли Софія вирішила присвятити своє життя рятувальній службі, вона й уявити не могла, що стане однією з перших жінок в Україні, яка навчиться керувати пожежними роботами та дронами. Проте сьогодні це її реальність, до якої дівчина потроху звикає. Каже, що для неї служба в новітньому підрозділі – це велика відповідальність та честь.
Дівчина була дуже активною ще зі школи: робила успіхи в спорті, займалася пауерліфтингом і мріяла стати фітнес-тренеркою. Досягти цієї мети вона так і не змогла – мама Софії переконала доньку, що це взагалі «не професія» – треба думати про щось більш серйозне.
«Тоді я вирішила, що зможу реалізувати свій потенціал в органах безпеки. Популярним напрямом була служба в Нацполіції, всі туди йшли. Але я обрала ДСНС, бо бути, як усі, не хотіла», – розповіла дівчина.
Зараз Софія – одна з тих, на чиї плечі ляже відповідальність за розвиток абсолютно нового робототехнічного підрозділу ДСНС. Він стане першим не лише в Україні, а й у всій Європі. Наразі підрозділ перебуває на стадії формування, а перші його співробітники – у процесі активного навчання.
До групи рятувальників, які першими в Україні почали опановувати управління пожежними роботами, увійшли усього двоє жінок й четверо чоловіків.
«Німецький уряд допомагає нам і хоче бачити більше жінок у підрозділі, але не всі готові до такої роботи. Наприклад, багато моїх одногрупниць відмовились, хоча були досить активними впродовж навчання. У цій справі важливо усвідомлювати, що коли ти вже почав навчання, муситимеш іти далі й обов'язково використовувати ці навички на службі. Якщо ти став на цю дорогу, потрібно продовжувати за будь-яких обставин», – зазначила Софія.
Навчання, через яке проходить дівчина, виявилося шокуючим, адже ніхто раніше не бачив такої техніки.
«Уявіть собі: ви сидите у машині, перед вами екран – і звідти ви на відстані керуєте дроном та роботом за допомогою пульту управління», – розповіла про свій досвід Софія.
Пожежні роботи, якими керує дівчина, призначені для того, щоб максимально убезпечити життя вогнеборців. Так вони можуть працювати за кілька сотень метрів від місця пожежі: оператор робота може стояти на безпечній від вогню відстані і спостерігати за подіями через камери на роботі.
На місце пожежі роботів доставляють в окремих причепах. Завдання оператора – обережно викотити робота з цього боксу, не пошкодивши його об стінки причепа. Софія порівнює управління роботом з керування машинкою на пульті.
«У тебе у руках є джойстик. Саме він керує парадом – від того, яку команду обереш, залежить, куди поїде робот і яку користь принесе. Це дуже зручно, адже до керування ним залучена лише одна людина. Решта пожежної бригади у цей час може виконувати інші завдання – так процес гасіння пожеж дуже оптимізується», – пояснила Софія.
Пожежні безпілотники, з якими довелося попрацювати рятувальниці під час навчань, теж вразили зручністю в управлінні.
«Ці безпілотники оснащені потужними камерами з чудовою фіксацією зображення та зумом, що дозволяє детально розглядати об'єкти на відстані до 50-60 метрів. Крім того, тепловізори, якими обладнані дрони, дають змогу визначити температуру в осередку пожежі, не наражаючи рятувальників на небезпеку. Проте ми поки не впевнені, чи використовуватимемо пожежні дрони у Києві, адже у нашій місцевості їхні сигнали блокуються», – зазначила дівчина.
Вона підкреслює, що фізична підготовка вогнеборців для служби в робототехнічному підрозділі повинна бути на висоті.
«Жінці потрібно бути фізично розвиненою, щоб мати змогу підіймати важкі речі під час служби. Наприклад, є обладнання, яке хлопці підіймають з легкістю, а нам, дівчатам, для цього треба більше старатися», – визнала дівчина.
Однак Софію ці перешкоди не лякають – дівчина знає, як у найвідповідальніші моменти відкинути труднощі і зосередитися на справі.
«Коли одягаєш спецодяг і віддаєшся виконанню обовʼязку, зовсім забуваєш про те, що важко, і думаєш лише про те, що потрібно зробити. У мене так працює свідомість», – розповіла Софія.
Дівчина додає, що в роботі є чимало аспектів, які її мотивують, зокрема можливість самореалізації, підтримка колег, цікаві завдання, відрядження та доступність навчання.
«Найбільше надихають моменти, коли люди, які мене зустрічають вперше, дізнаються про мою діяльність і кажуть, що завдяки мені вірять у майбутнє України. Це величезна відповідальність, але вона найбільше мотивує не здаватися попри всі перешкоди», – зазначила дівчина.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром