Діпфейки Тома Круза, Кличка і Залужного: луцьким школярам розповіли про фейки та інфогігієну у соцмережах

14 Серпня 2024, 13:18
Фото: Район.Життя 433
Фото: Район.Життя

Луцькі школярі дізналися, як виявляти та перевіряти російські фейки та дотримуватися інфогігієни у соціальних мережах.

Заняття у рамах проєкту «Район.Діти» у Волинській обласній бібліотеці для юнацтва провела редакторка видання «Район.Життя», тренерка з медіаграмотності Оксана Федорук.

У бібліотеці проводять проєкт для підлітків на підтримку ментального здоров'я молоді «Зрозуміти та допомогти», тож однією із тем стала інфогігієна у соцмережах.

Читати також: Учасники літнього табору для підлітків у Луцьку дізналися, як працює російська пропаганда

Американські дослідники виявили, що фейкова інформація поширюється у шість разів швидше, ніж правдива. Це пояснюється тим, що люди більш схильні читати й ділитися новинами, які викликають сильні емоції, незалежно від їх правдивості. 

А саме одна з ознак фейкових новин – викликати емоції (злість, здивування, розчулення). 

Оксана Федорук дала кілька порад, як перевірити неправдиву інформацію:

  • Встановити першоджерело повідомлення
  • З’ясувати, хто автор? Яке медіа? Чи можна йому довіряти?
  • Перевірити на офіційних джерелах (сайти із доменом gov.ua)
  • Перевірити фото, відео, деталі.
  • Критично ставитися до інформації.

У соцмережах російські боти масово поширюють сумнівні картинки. Так, у фейсбуці можна побачити, як українці шерять вірш нібито Тараса Шевченка, але насправді цей вірш створив не він, а сучасний автор. 

На картинках можна побачити меседжі, які дискредитують українську владу, підривають до них довіру, віру в ЗСУ, сіють зневіру та розчарування. 

Ворог використовує болючі для українців теми. Які, наприклад, стосуються теми електроенергії в Україні.

Джерело: НотаЄнота
Джерело: НотаЄнота

Сучасні технології дозволяють імітувати звук, зображення, відео. Зокрема популярними є діпфейки. 

Акаунт @deeptomcruise був створений у соцмережі Тік Ток та нібито на відео можна побачити Тома Круза. Але це не справжній актор, а його надреалістична копія, створена за допомогою нейромереж. Штучний інтелект відтворює обличчя актора, аналізуючи велику кількість знімків реальної людини і запам’ятовуючи її поведінкові особливості. 

І навіть не зважаючи на те, що в самому акаунті вказано, що тут використовується АІ, у коментарях люди все одно продовжують вірити, що це справжній Круз. Тому такий «тест на Тома Круза» показує, наскільки легко сьогодні можна створювати фейкову інформацію та маніпулювати думками людей. 

@deeptomcruise

I love magic!

♬ original sound - Metaphysic.ai

Журналістка також навела реальні приклади: як на початку повномасштабної війни росіяни створювали діпфейки Валерія Залужного, Віталія Кличка, Дениса Шмигаля.

«Сьогодні діти дуже багато часу проводять у соцмережах, де працює ворожа пропаганда. Росія поширює там свої фейки, дезінформацію – фото, відео, картинки із маніпуляційним текстом. Також зараз активно використовується контент, згенерований штучним інтелектом, зокрема діпфейки. Тому дуже важливо, щоб школярі знали про це і вміли виявляти таку інформацію», – підсумувала Оксана Федорук. 

 

 

Коментар
15/09/2024 Неділя
15.09.2024
14.09.2024
13.09.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром