Гендерна рівність: як українські полярниці почали досліджувати Антарктиду

12 Червня 2024, 13:01
Українські полярниці 260
Українські полярниці

В Україні раніше не допускали жінок до участі в антарктичних експедиціях на «Вернадський» через стереотипні поняття.

А саме: вони не впораються з технікою і «все там поламають», робота полярника складна, виснажлива й суто чоловіча. Про це йдеться на фейсбук-сторінці Національного антарктичного наукового центру.

Проте з 2018 року Національний антарктичний науковий центр зробив конкурс на зимівлю абсолютно відкритим, прибравши гендерне обмеження.

Й відтоді наші полярниці спростовують всі міфи, якими їм намагалися закрити шлях в Антарткику. Наприклад, в теперішній 29-й УАЕ – четверо учасниць, і всі вони вже опанували навички драйверок, тобто керують моторними човнами.

Одна з зимівниць, біологиня Тетяна Баглай, пройшла підготовку ще в Україні. А от геофізикиня Анна Соіна, метеорологиня Валентина Гарбарчук та лікарка Іванна Котурбаш вчилися управляти човнами безпосередньо в Антарктиці.

Зараз всі впевнено драйверять в океані і навіть возять чоловіків. 

Виходи в океан вчені мають робити регулярно, зокрема, для відбору зразків бактеріо, фіто чи зоопланктону, вимірювання параметрів води, спостереження за тваринами, обслуговування обладнання тощо. Рибу ловлять теж для досліджень: в ній вивчають паразитів.

Водночас водити човен в Антарктиці – нелегке завдання. У нашій акваторії складний рельєф дна, каміння, багато гроулерів та айсбергів. Погода й льодова ситуація можуть змінитися дуже швидко. 

«Все це під силу нашим полярницям. Пишаємося ними і радіємо тому, як круто вони вміють ламати зашкарублі стереотипи», – йдеться у дописі.

 

Коментар
13/07/2024 П'ятниця
12.07.2024