Укуси комах влітку: що потрібно знати, щоб захистити себе
Укуси комах не є такими небезпечними, як наслідки від неналежного поводження із місцем укусу.
Про це повідомляє платформа доказової інформації про здоров’я від INSCIENCE «Бережи Себе».
Більшість укусів комах не мають прямої загрози для людей та самостійно проходять за кілька днів.
Небезпечними вони можуть були лише у випадку розчісування. Це може призвести до інфікування.
Щоб запобігти інфікуванню, потрібно уважно ставитися до чистоти поверхні шкіри та, за можливості, зменшувати свербіж.
У разі винекнення посилення запалення та почервоніння, варто скористатися дезінфікуючими розчинами, кремами, які підсушують, або ж звернутися до спеціалістів — дерматолога/ині та/або сімейного/ї лікаря/ки.
Як дізнатися, що причиною почервоніння є саме укус
Основним доказом, що на шкірі з’явився саме укус (або місце враження жалом) є власне момент, коли ви бачили комаху.
В інших випадках почервоніння, припухлість і свербіж на шкірі потребує дослідження, адже може бути елементом висипки у зв’язку з якимось захворюванням.
Основні типи та ознаки укусів та способи лікування
Зазвичай укуси проявляються у вигляді невеликої папули, тобто підвищенням над шкірою, незначним почервонінням і свербежем.
Проте, у зв’язку із тим, що чутливість до укусів у кожної людини різна, реакція на них теж відрізняється.
Наприклад, для когось комарині атаки проходять майже непомітно, а комусь можуть надокучати значним дискомфортом, коли майже неможливо втриматися від розчісування.
Зазначимо, що в абсолютній більшості укуси комарів не потребують уваги лікарів, окрім випадків серйозного інфікування.
При укусі оси чи бджоли місце проколу зазвичай червоне, а шкіра навколо набрякає без почервоніння. У товщі шкіри часто видно жало.
Проте, варто зазначити, що ці комахи зазвичай жалять лише у випадку загрози своєму життю, коли їх притискають або ж тривожать їх гніздо.
Укуси ос та бджіл, попри біль, не загрожує життя, якщо у людини, яку укусила комаха немає алергії на їх яд.
Навіть за відсутності алергійної реакції на укуси експерти радять мати при собі засоби від алергійного набряку – йдеться про препарати епінефрину (адреналіну), коли вирушаєте на природу.
Більшої загрози несуть укуси кліщів, які можуть переносити хворобу Лайма (бореліоз), а також кліщовий енцефаліт.
Від енцефаліту можна та варто щепитися, а ось бореліоз – складніший. Адже вакцини від нього не існує досі, хоча над її розробкою працюють багато років.
Варто зазначимти, що лише біля 20 % кліщів заражені збудником хвороби Лайма. Імовірність інфікуватися прямо залежить від тривалості перебування кліща в тілі, а ще – від техніки його видалення.
Відтак при видаленні кліща протягом 12 годин після укусу не є складною процедурою, а ймовірністиь інфікування низька.
Проте, навіть після видалення кліща із тіла потрібно звернутися до сімейного лікаря, повідомивши про інцидент, а також , оглядати шкіру на предмет округлих почервонінь, слідкувати за температурою тіла впродовж місяця. У разі нездужання одразу повідомляти про це фахівцю.
Індикатором зараження хворобою Лайма є кільцева еритема – почервоніння на шкірі у вигляді кола, яке поступово збільшується.
Якщо ж кліщ пробув у тілі понад добу або ж його видалили не повністю, то варто звернутися до лікаря, який призначить відповідне профілактичне лікування.
Зауважимо, що самостійне лікування у цьому випадку недопустиме.
Укуси мошкари можуть проявлятися дуже по-різному в залежності від реакції організму. У разі виникнення дискомфорту варто звернутися за консультацією до лікаря.
Укуси бліх є болісними, їх кількість може збільшуватися, часом вони кровоточать та сильно сверблять. Власне, уражені місця переважно виглядають як невеликі червоні кола, проте шкіра навколо може припухнути, якщо людина розчухує місця укусів.
Зазвичай блохи кусають відкриті ділянки тіла.