Рівнянка «зіграла» буковинське весілля у Тбілісі

23 Травня 2024, 15:53
Фото: з особистого архіву Ольги Жакунець 753
Фото: з особистого архіву Ольги Жакунець

У Тбілісі показали, як відбувається традиційне українське весілля на Буковині.

Такий захід провів український етнограф Микола Шкрібляк, а наречену на ньому зіграла рівнянка Ольга Жакунець. Як все відбувалося, дівчина розповіла для Район.Життя.

До Сакартвело етнографа запросив Український дім – проєкт громадської організації «Грузинсько-українська платформа», який створили восени 2023 року. А сьогодні це місце у столиці Грузії стало прихистком усього українського – тут проводять формальні й неформальні зустрічі, лекції, різноманітні культурні заходи.

Офіційне відкриття Українського дому відбулося за сприяння Посольства України, UNDP Georgia, Уряду ФРН і Посольства ФРН у Грузії. 

Очолює Український дім Валентина Марджанішвілі, українка, яка вийшла заміж і переїхала в Грузію у 80-х, і з того часу є активісткою, яка плекає українську культуру у Тбілісі. Також тут працює письменниця з Луцька Ореста Осійчук.

Читати також: У Тбілісі офіційно відкрили Український дім

Ольга Жакунець родом із Сарненського району Рівненщини, проте навчалася та довгий час прожила у Луцьку, а кілька крайніх років перебуває у Грузії. Нещодавно заручилася з хлопцем-грузином.

«Ми з Нікою – інтернаціональна пара, обоє пишаємося своїм корінням та походженням. Я вивчаю грузинську, Ніка – українську. Так само і з традиціями, культурою. Ми прагнемо нести у свою майбутню сім'ю поєднання традицій, звичаїв і сенсів наших країн. Мені особисто було важливо бути частиною цього, бо Український дім – це як частинка України у мультикультурному Тбілісі. (Те саме відчуття, коли я заходила в Молодіжний центр Волині у Луцьку)», – розповідає дівчина.  

Тож вони із радістю погодилися взяти участь у відтворенні буковинського весілля у ролі наречених.

Ольга зі своїм нареченим Нікою
Ольга зі своїм нареченим Нікою

Весільною мамою (маткою нареченої) була проєктна менеджерка Українського дому, громадська активістка Майя Фисюк. Це саме вона запросила пана Миколу у Тбілісі, і вони разом організували це весілля. 

Також були присутні їхні друзі, грузини, які мали можливість познайомитись з глибиною української культури та звичаями. 

«Я дуже люблю весілля. Була на багатьох в дитинстві на Рівненщині, дружкувала, у шалашах і ресторанах також. Та коли ми з паном Миколою говорили, то виявилось, що хоч є і різного багато, але спільне також є. Хоч буковинське весілля – то якась магія. Я думаю, що воно вирізняється тим, що на Буковині дуже бережуть ці традиції. Нареченим бабусі збирають придане, вишивають сорочку. У моїх батьків, наприклад, такого не було», – розповідає Оля. 

Буковинське весілля у Тбілісі
Буковинське весілля у Тбілісі

Майя Фисюк
Майя Фисюк

За її словами, під час презентації основними були три обряди. 

Перший – коли наречена з дружкою йде рвати барвінок на вінок. Його рвуть через спеціальний калач білою хустинкою, а потім цим калачем пригощають перехожих, які ту наречену перестріли. 

«Щоб дійсно це відтворити, працівники Дому разом з паном Миколою знайшли барвінок у Тбілісі і прикопали його поруч. А також ніч перед тим пекли весільні калачі. Потім із барвінку плетуть вінок для молодого і молодої. Це також відтворили, процес зайняв мінімум 40 хв», – пригадує подробиці рівнянка. 

І на завершення нареченій зняли вінок, покрили голову хустиною, і вона перетворилася на господиню. 

Плетіння вінка із барвінку
Плетіння вінка із барвінку

 

Коментар
13/06/2024 Четвер
13.06.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром