Науковці за допомогою штучного інтелекту виявили «фонетичний алфавіт» кашалотів

15 Травня 2024, 13:32
Кашалоти 262
Кашалоти

Вчені проаналізували тисячі записаних послідовностей клацань, які видають кашалоти, за допомогою штучного інтелекту. 

На основі отриманих даних вони створили каталог звукових комбінацій, який назвали «фонетичною абеткою». Про це пише СNN.

Кашалоти виробляють свої клацання, проганяючи повітря через орган у їхній голові, який називається спермацетом, і ці звуки можуть бути гучнішими до 230 децибел — голосніше, ніж запуск ракети, і здатні розірвати барабанні перетинки людини.

Варіації темпу, ритму та тривалості послідовностей клацань китів, які називаються кодами, створюють багатий акустичний гобелен. Ці змінні натякають на те, що кити можуть комбінувати шаблони клацання різними способами, змішуючи та поєднуючи фрази, щоб передати один одному широкий спектр інформації.

Вчені дослідили час і частоту 8719 код, які лунали від одинаків, у групах та при обміні «питаннями-відповідями».

«Ми визначили чотири особливості коди: ритм, темп, рубато та орнамент. Ритм описує послідовність інтервалів між клацаннями. Темп –це тривалість усієї коди. Рубато означає варіації тривалості між сусідніми кодами однакового ритму та темпу. А орнамент – це «додаткове клацання», додане в кінці коду в групі коротших кодів», – зазначила співавторка дослідження Даніела Рус.

Загалом ШІ виявив 18 типів ритму, 5 типів темпу, 3 типи рубато і 2 типи орнаментики. За словами дослідників, всі ці особливості коди можуть бути змішані й підібрані так, щоб сформувати «величезний репертуар» фраз. Крім того, зміст може змінюватися залежно від розміщення коди.

У новому дослідженні вчені використали ШІ для виявлення закономірностей в аудіоданих, зібраних проєктом Dominica Sperm Whale Project – ресурсом для спостережень за кашалотами, які мешкають у Карибському морі.

Проаналізовані записи містять звуки приблизно 60 цих морських ссавців, які були зроблені в період між 2005 і 2018 роками.

 

Коментар
24/07/2024 Середа
24.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром