Покрокова інструкція: як оформити догляд за людиною похилого віку чи з інвалідністю

12 Квітня 2024, 12:33
Покрокова інструкція: як оформити догляд за людиною похилого віку чи з інвалідністю 46876
Покрокова інструкція: як оформити догляд за людиною похилого віку чи з інвалідністю

Отримання послуги з догляду мають право особи, котрі не здатні до самообслуговування через стан здоров’я. 

Такі послуги можуть надаватись як комунальними, недержавними надавачами соціальних послуг, так і фізичними особами на професійній чи непрофесійній основі. Про це йдеться на сайті уряду.

Догляд на професійній основі можуть надавати фізичні особи без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, які пройшли підготовку та перепідготовку з основ догляду.

Догляд на непрофесійній основі можуть здійснювати люди щодо членів сім’ї, які спільно проживають, мають спільний побут і взаємні права та обов’язки. 

Хто має право на отримання догляду

 • люди з інвалідністю І групи;
 • діти з інвалідністю;
 • люди похилого віку з когнітивними порушеннями (наприклад, порушеннями пам'яті, уваги, мислення);
 • люди з невиліковними захворюваннями, які не можуть самостійно рухатися та обслуговувати себе;
 • важкохворі діти, яким ще не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня або отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги.

Як оформити догляд на непрофесійній основі

Спершу людина, які потрібен догляд, має звернутися до сімейного лікаря та за його направленням пройти лікарську консультативну комісію й отримати відповідний медичний висновок.

Далі особі, яка бажає здійснювати догляд, необхідно звернутися до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Для цього потрібно зібрати пакет документів серед яких:

 • заява про бажання здійснювати догляд;
 • якщо особа, яку доглядають, дієздатна, - то її згода на це (заява);
 • паспорт заявника та людини, яка потребує догляду;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника та людини, яка потребує догляду (раніше індивідуальний податковий номер (ІПН), ідентифікаційний код);
 • довідка про реєстрацію місця проживання заявника та людини, яка потребує догляду;
 • декларація про доходи та майновий стан заявника, склад сім'ї заявника;
 • документ, який підтверджує необхідність постійного догляду через стан здоров'я людини, яка його потребує.

Отримавши всі необхідні документи, представники виконавчого органу сільської, селищної, міської ради мають два робочі дні на те, щоби визначити індивідуальні потреби людини, яка потребує догляду.

Існує кілька причин по яких можуть відмовити в оформленні догляду, зокрема: недостовірність поданих документів, відсутність реальної потреби у догляді (представники соціальних служб вивчають, наскільки повсякденне обслуговування людини, за якою планується догляд, фактично залежить від зовнішньої допомоги), неналежний стан житлових умов людини, яка хоче забрати на проживання того, за ким планує здійснювати догляд або під час перевірки соціальною службою не підтверджено факт спільного проживання.

 

 

Коментар
26/05/2024 Субота
25.05.2024
24.05.2024