Правила війни, за якими живуть військові: пояснює психологиня
Cистемно-сімейна психологиня з Тернополя Марія Ніженко була три роки психологом під час реабілітації сімей військових. Вона працювала саме з їхніми дружинами.
Вона допомагала вже двом різним особам заново познайомитися, наново один одного пізнати, взаємодіяти і проявляти любов.
За словами Марії Ніженко, дружина повинна зрозуміти природну реакцію організму її чоловіка на ті ненормальні обставини, які йому довелося пережити, і дати йому час на адаптацію. Тоді він не буде відмежовуватися від неї, бо кожному важливо, щоб нас розуміли.
Читати також: По той бік ПТСР: як дружинам допомогти собі та чоловікам, які повернуться з війни
Також вона пояснила негласні правила війни, завдяки яким воїн має більші шанси вижити на війні, але може продовжувати жити й коли повернеться додому, і це може багато чого пояснити про його поведінку:
«Ніяких емоцій, тільки агресія»
Деякі жінки ображаються, що чоловіки, які повернулися з фронту, не дуже емоційні, не обіймають їх. Але це нормально, бо щоб вижити на війні, він довгий час жив за правилом, якщо він буде емпатійний – не виживе на війні. Агресія допомагає вижити.
«Постійно відстежуй, що відбувається навколо»
Чоловік може ходити по периметру будь-яких приміщень, під стінкою. Це також нормально. Бо щоб вижити, військовим треба дивитися і по боках, і під ноги.
«Довіряй тільки перевіреним людям»
Дружина сюди не входить. На війні вони вже перевірили, хто може прикрити, хто є надійним, тому вони є ближчими зі своїми побратимами. Не потрібно ревнувати до них.
«Світ ділиться на чорне і біле»
Це також допомагає вижити, бо якщо по середині є ще щось сіре – то дуже важко приймати рішення. І справедливість не передбачає компромісів – є «ми» і «вони», «хароших рускіх не існує». Тому у них є певні справжні установки, а все інше – не важливе.
«Плануй заздалегідь»
Має бути план «А», якщо він провалиться – план «Б». Як це може проявлятися в сім’ї – він буде планувати і контролювати все, до будь-яких дрібниць.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром