Про втрачений рай і Олену Пчілку

08 Листопада 2024, 12:37
Будинок Олени Пчілки у Зеленому Гаю на Полтавщині 2415
Будинок Олени Пчілки у Зеленому Гаю на Полтавщині

Збиралася на виставу «Пчілка» і фоном слухала військового експерта на ютубі. Він монотонно, ніби зачитав список покупок, перелічував окуповані та обстріляні села на Донеччині.

«Ворог веде активні наступальні дії в районні населених пунктів Успенівки, Новоселидівки, Григорівки, Новоолексіївки, Вознесенки… Тисне в напрямку Зорі… Міг зайти у східну частину Берестків та починає закріплюватися… Нанесли ракетний удар по селу Сухі Яли… Окуповано Ізмайлівку, Курахівку, Гірник, Зоряне, Острівське», – розповідав експерт. 

Серце впало кудись… 10 ракет по селу з декількох вулиць… А потім повернулося на місце, і чомусь я відчула запахи річки, очерету, сіна, опалого листя, троянд, винограду, соняшникової олії. 

А як називалося те село, куди покійний дідусь їздив «збивати семічку на олію»? Я заплющую очі і пригадую ці «населені пункти»: вулиці, хати, дерев’яні паркани, магазини, будинки культури, кози біля подвір’я, корови на випасі, шахтні терикони вдалині, пил, колір хусток на головах жінок, які саджають картоплю, гул тракторів в полі. А ще можу відчути запахи… Я так добре знаю, чим пахнуть ті «населені пункти».

Кожного дня треба шукати привід жити, особливо в сонячну суботу, особливо перед виставою про Пчілку. 

Хто ж вона така, Олена Пчілка? 

Офіційні джерела: письменниця, етнографка, журналістка, феміністка, захисниця української мови, мама Лесі Українки. Її сучасники: «жінка з перцем», зі складним характером, яка навіть з поліцейським за часів імперія розмовляла українською. 

Олена Пчілка
Олена Пчілка

А потім Наталка Шепель – акторка, яка грає Пчілку, заспівала на сцені про Зелений Гай – хутір біля Гадяча, де колись стояв великий будинок Олени Пчілки.

Читати також: Пам'ятник Олені Пчілці в Гадячі: Rayon.in.ua та «Рідний край. Газета Гадяцького земства» оголосили спільнокошт на зустрічі з читачами

Наталія Шепель в ролі Олени Пчілки
Наталія Шепель в ролі Олени Пчілки

У 1918 році «совєти» зруйнували будинок, а ліс навколо нього вирубали. Серце знову кудись закотилося… Усе повторюється. Набіги «орди»… Знову, як і століття тому, прийшли, зруйнували все до тріски, пограбували архіви, пустили на дошки старовинні дуби, наставили штампованих «пам’ятників», вивісили свої «прапори», переписали історію, закатували у в’язницях незгодних… 

Будинок Олени Пчілки
Будинок Олени Пчілки

Стоїть гора високая,

Попід горою гай,

Зелений гай, густесенький,

Неначе справді рай.

У Ольги Драгоманової (Олени Пчілки), як і у мільйонів інших відомих і не дуже, сто років тому забрали рай – будинок, ліс, затишок, життя, друзів, довгі розмови за великим столом, знайомі вулиці,  приємні домашні дрібнички, світлини, листи, троянди у садку і терпкий запах очерету. 

Після руйнування «раю» Пчілка жила у Гадячі, потім на Вінниччині, потім у Києві. У 80 років її, вже прикуту до ліжка, приходили арештовувати. 

У цьому році відзначають 175 років з дня народження Пчілки. Досі на рідній Полтавщині немає жодного пам’ятника їй.  

Полтавські та волинські журналісти оголосили великий збір на становлення пам'ятника в Гадячі тій, яка до останнього боролося за українське слово.

На виставі
На виставі "Пчілка"

Коментар
08/12/2024 Субота
07.12.2024
06.12.2024